Starojoša kā zvaigzne - Angraecum magdalenae

Angraecum magdalenae Schltr. & H.Perrier, Repert. Spec. Nov. Regni Veg. Beih. 33: 354 (1925).
Section: Humblotiangraecum Schltr
Sugas nosaukums dots par godu Madelaine Drouhard, botāniķa Henri Pirrier de la Bathie sievai.
Angliskais nosaukums The Madalaine Angraecum vai The Snow-White Angraecum.
Izplatības areāls dabā:
Madagaskara 800-2000 m virs jūras līmeņa aug kā litofīts, bet daļēji tās ir arī zemes orhidejas, kuras aug Uapaca mežos, Cener reģionā, Madagaskaras centrālajā plato uz kvarca iežiem.
Šajā reģionā ir sezonas klimats ar vēsākiem un sausākiem periodiem.
Angraecum magdalenae ieaug klinšu spraugu humusa kabatās.
Sugas vispārīgs apraksts:
Vidēju izmēru monopodiāls augs.
Stumbrs īss, to sedz lapu pamatnes.
Lapas biezas, raupjas, aptuveni 20 cm garas, 3 cm platas (manam augam).
Ziedkāts aptuveni 10 cm garš.
Ziedkopā var būt viens vai vairāki ziedi.
Ziedi ir tīri baltā krāsā, ļoti blīvas struktūras - tādi kā novaskoti,  7,5 - 10 cm diametrā.
Piesis - zieda lūpas pagarinājums pie pamatnes, kur uzkrājas nektārs apputeksnētāju pievilināšanai šai sugai ir 10 - 11 cm garš. Šī interesantā un garā pieša dēļ, kas ar savu izskatu asociējas it kā ar komētas asti, Angraecum ģints orhidejas daudzi dēvē par “orhidejām komētām”. Tās dēvē arī par  “orhidejām zvaigznēm” tādēļ, ka šo interesanto orhideju ziedi pēc formas atgādina zvaigzni. Naktī ziedu spīdoši baltā krāsa (citām sugām tīri balta ir tikai zieda lūpa, bet arī tā ir labi redzama  apputeksnētājiem) izstaro zvaigznes mirdzumu, fosforescē.
Angraecum magdalenae ziediem ir ļoti patīkams un spēcīgs aromāts, kas atgādina kanēļa un muskatriekstu smaržas sajaukumu. Atšķirībā no daudzu citu ģints pārstāvju ziediem, šai sugai ziedu spēcīgais aromāts jūtams visu diennakti, bet naktī tas izpaužas vēl stiprāk. Citām Angraecum sugām ziedi smaržo tikai ar vakara un tumsas iestāšanos, tas turpinās līdz rītausmai.
Sniegbaltie, zvaigznes formai līdzīgie, naktī fosforescējošie Angraecum ģints orhideju ziedi ar spēcīgo un patīkamo aromātu pievilina savai apputeksnēšanai nakts taureņus ar īpaši garu snuķīti -  Xanthopan morganii praedicta (Čarlza Darvina paredzēto un dabas pētniekiem par godu nosaukto), kuri atlido pamieloties ar gardo Angraecum ziedu nektāru, kurš uzkrājas zieda pieša dziļumā. Mielasta laikā taurentiņš izdara savu labo darbu - apputeksnē Angraecum ģints orhidejas.
Nesenā laikā ļoti daudzus Angraecum magdalenae sugas eksemplārus orhideju mednieki nežēlīgi ievāca no to dabiskajām augšanas vietām, tas ļoti apdraudēja sugas izdzīvošanu.
Zinātnes tehnoloģija iet uz priekšu ātriem soļiem un mūsdienās orhideju sugas tiek audzētas un pavairotas “in vitro”no ievāktām sēklām un citos veidos.
Tādā veidā pavairotas, sugas pārstāves ātri tiek atgrieztas un ieaudzētas to dabiskajā augšanas vidē.
Orhideju ātrā pavairošana un audzēšana apmierina arī daudzo orhideju kolekcionāru vēlmes un lielo pieprasījumu pēc retiem augiem.
Tāpēc augi tādā daudzumā kā agrāk netiek nelegāli ievākti no savvaļas.
Pateicoties “in vitro” pavairošanai tagad ir plašas iespējas audzēt retas orhideju sugas gan Botāniskajiem dārziem un oranžērijām, gan privātajām kolekcijām visā pasaulē.
Ir cerības stars, ka turpmāk cilvēks visā nopietnībā un ar atbildību attieksies pret Māti Dabu, iemācīsies to mīlēt ar visu sirdi, saudzēt un sargāt tās bioloģisko daudzveidību, nenodarot tai pāri!
Suga ir aizsargājama. To nosaka 1973.gada Vašingtonas konvencijas  CITES II pielikums.
(The Convention in International Trade in Endangered Species of Wild Fauna and Flora – Konvencija par starptautisko tirdzniecību ar apdraudētajām savvaļas dzīvnieku un augu sugām).
Daži informācijas avoti:
http://apps.kew.org/wcsp/furtherInforma ... me_id=9518
http://www.angraecum.org/Species/Angrae ... alenae.htm
http://www.orchidspecies.com/angmagdalenae.htm
Kā audzēt mājas apstākļos:
Suga attiecināma siltas līdz mēreni - vēsas (rudens un ziemas periodā) uzturēšanas temperatūras režīmam.
Nav iespējams ieteikt citiem universālu, pareizu orhideju audzēšanas metodi, dot padomus.
Katram audzētājam ir jāizjūt pašam, ko vēlas un diktē priekšā viņa augs. Bieži vien ir jārīkojas tā, kā saka priekšā intuīcija.
Ļoti svarīgi ir zināt savas orhidejas/ju ģeogrāfiju - izplatības areālu dabā, kādi ir tās augšanas apstākļi, kādā klimatā tā aug.
Iegādājoties eksotiskas orhideju sugas, vajadzētu iepriekš izvērtēt savus apstākļus un secināt, vai ir iespēja nodrošināt attiecīgajiem augiem to audzēšanas prasības.
Daudzdzīvokļu bloku mājās ar centrālo apkuri bez iespējas nodrošināt zemākas temperatūras ziemas periodā un diennakts temperatūru svārstību, bez iespējas paaugstināt gaisa mitrumu telpā, kur dzīvo augi, ir grūti audzēt eksotiskas orhideju sugas.
Orhidejas ir ļoti plastiskas un pacietīgas būtnes, visiem saviem spēkiem cenšas pielāgoties un iedzīvoties jaunajos apstākļos, bet ir ļoti skumji, kad tām klājas slikti.
Tādiem apstākļiem vispiemērotākie būtu Phalaenopsis lielās saimes pārstāvji, kuri plašā izvēlē ir nopērkami mūsu puķu veikalos.
Angraecum magdalenae ir variablas ņemot vērā to, ka tās aug gan 800 m, gan 2000 m virs jūras līmeņa. Tas nozīmē, ka augšanas apstākļi šajos augstumos ir atšķirīgi. Nevar uzzināt kādos augstumos, kādā konkrētā reģionā/vietā ir auguši mūsu Angraecum magdalenae senči.
Ieteiktu būt pacietīgiem un vērīgiem, atrast kopējo valodu ar savu augu, saprasties. Bieži vien augs pats izsaka savas vēlmes, tās tikai vajag laicīgi pamanīt.
Angraecum magdalenae ieteicams stādīt grozos vai podos gaisa caurlaidīgā substrātā ar labu drenāžu poda apakšā. Drenāžai labi izmantot putuplasta gabaliņus vai sagrieztus korķa gabalus. Substrāta pamatā izmanto vidēji rupjus priežu mizas gabalus, kokogli, vai arī citus dabiskus materiālus. Substrātā šai sugai es pielieku klāt smalcinātus vidēji - rupjas frakcijas vulkāniskus iežus, kurus iegādājos no www.orchidejos.lt
Tos lieku klāt substrātā ar domu, ka tas varbūt nedaudz atgādinās Angraecum magdalenae viņas senču augšanas apstākļus dabiskajā vidē.
Mākslīgajā epiWeb substrātā šīs sugas orhidejas es neieteiktu stādīt.
Pēc manām domām, tas labi der tikai orhidārijiem vai citām telpām ar augstu gaisa mitrumu, kā arī orhidejām ar tievākām saknēm.
Ja auga stādīšanai izmanto plastikāta podu, tad vēlams to caurumot no visām pusēm, lai orhidejas saknes varētu brīvi elpot. Pieaugušam augam poda diametram nevajadzētu pārsniegt 15 cm. Vajag ņemt vērā to, ka dabā Angraecum magdalenae saknes ieaug diezgan šaurās vietās - klinšu spraugās.
Substrāta virsējo kārtu, parasti, es noklāju ar sfagnu sūnām. Tās samitrinot ar apsmidzināšanu, paaugstinās gaisa mitrums ap augu jebkurā gadalaikā.
Izteikta miera perioda Angraecum magdalenae nav, tomēr vēlams ziemā temperatūru pazemināt, kā arī samazināt auga laistīšanu.
Vasarā substrātam starp laistīšanas reizēm ļauju nedaudz apžūt, bet neiekaltēju pavisam. Savus augus parasti novietoju zem dušas un ar maigi siltu ūdeni labi “nodušoju”. To daru visos gadalaikos, arī ziemas periodā. Blakus ieslēgtam ventilatoram ūdens no augiem ātri nožūst.
Orhidejas, kuras iestādītas podos, nekad nemērcēju. Laistu ar ūdens caurliešanu vai zem dušas. Tāda laistīšanas metode izskalo no substrāta visas uzkrājušās kaitīgās augam vielas.
Mēslošana vasarā ieteicama reizi 7 - 10 dienās, bet vismaz 2 x samazinot kompleksā mēslojuma devu, kura ir norādīta ražotāja rekomendācijā. Rudens un ziemas periodā to vajadzētu darīt ne biežāk kā reizi 3 - 4 nedēļās.
Gaismas prasības Angraecum magdalenae ir lielākas kā Phalaenopsis ģints orhidejām, ieteicama rīta vai vakara saule, no tiešiem saules stariem augu vajag noēnot vai novietot izkliedētā apgaismojumā. Angraecum magdalenae aug manās mājās orhideju lodžijā 1 m no logiem zem mākslīgā apgaismojuma visos gadalaikos.
Rudenī un ziemā, kad mūsu platuma grādos ir tik drūmas un īsas dienas, orhidejām būtu vēlams papildus apgaismojums, tas veicinātu ātrāku un kuplāku ziedēšanu.
Ieteicamais gaisa mitrums 50-80 %.
Angraecum magdalenae uzturēšanas telpā ir jānodrošina diennakts temperatūras svārstības ar zemākām temperatūrām naktīs un laba gaisa cirkulācija/ventilācija visu gadu, kas pasargā augu no sēņu slimībām.
Pieprasījums pēc šīs sugas orhidejām vienmēr ir bijis ļoti liels.
Visi Angraecum ģints cienītāji (un ne tikai) vēlas savā kolekcijā šo sugu tās ziedu pasakainā skaistuma un burvīgās smaržas dēļ.
Eiropā ziedoša lieluma augu nav iespējams nopirkt (vismaz man nav gadījies redzēt tādus orhideju audzētāju - tirgotāju piedāvājumos).
Parasti tiek piedāvāti šīs sugas paaugušies sējeņi.
Ja tiek piedāvāti ziedoša lieluma augi, tas varētu vedināt uz domu, ka tie ir ievākti savvaļā.
Man ir divas Angraecum magdalenae orhidejas, kuras 5 gadus jau aug manās mājās.
Par lielu prieku viena mana "zvaigzne" audzēja no oktobra sākuma savu pirmo ziedkātu, kura attīstība norisēja samērā ātri.
Prieks par uzplaukušo ziedu bija neizsakāms!
Ļoti sarežģīti ar fotogrāfiju starpniecību parādīt zieda brīnumaino “baltā porcelāna” skaistumu, trūkst vārdu lai aprakstītu šī zieda pasakaino aromātu!
Atliek cerēt, ka arī otra Angraecum magdalenae nekavēsies ar ziedēšanu…
Otrā "zvaigzne"uzziedēja augustā 2012.g.
Teksts un foto: Lolita Afanasjeva