Katlejas zied

Katlejas zied uz manas palodzes.

Ja kāds jums grib apgalvot, ka nevar uzziedināt katlejas parastā pilsētas dzīvoklī, tad neticiet. Šoreiz gan runa būs par katleju hibrīdiem, bet lai būtu īsāk, turpmāk tekstā lietošu nosauku katlejas. Galvenais klupšanas akmens katleju uzziedināšanā parasti ir gaismas daudzums, kas tai ir pieejams. Manas katlejas lielākoties zied rudenī pēc tam, kad vasaru ir pavadījušas uz balkona. Tādējādi tām ir iespējas akumulēt gana daudz enerģijas, lai uzziedētu. Jāatzīmē, ka mana parastā dzīvokļa logi un balkons ir vērsti dienvidaustrumu virzienā, katlejas sauli saņem no rīta līdz 16 pēcpusdienā. Katleju kopšanā sekoju tādām pašām prasībām, kādas tās ir sugas katlejām. Tātad daudz saules. Tiklīdz pavasarī uz lapām un tuberīdijiem parādās saules iedegums – sārtais iekrāsojums vai sārti punktiņi (tikai saules pusē), lieku dienas aizkarus, lai orhidejas nepārkarst.

Man patīk, ja dzīvoklī ir pēc iespējas vairāk svaigā gaisa, tāpēc mani plastmasas pakešu logi gada lielāko daļu ir atvērti uz tā saucamo ziemas vēdināšanu, bet gada siltajā daļā ir pastāvīgi mazāk vai vairāk atvērti. Laistu tiklīdz substrāts un saknes ir apžuvušas. Retāk laistu gada tumšajā daļā, kad nav novērojama aktīva augšana, tomēr ilgstoši sausas neturu. Aukstās ziemas naktīs gan jāuzmanās, ja gaisa temperatūra būtiski pazeminās, īpaši nejauki tas ir tad, ja katlejas ir nesen laistītas. Tāpēc ziemā uz palodzēm lieku papildus koka plauktiņus, tie daudz mazāk vada no logiem nākošo auksto gaisu. Vasaras laikā kopā ar laistāmo ūdeni katlejas saņem arī nelielas mēslojuma devas, ziemas laikā, protams, tas netiek pievienots.

Kā jau minēju, pie manis katlejas uzzied lielākoties rudenī. Tādām katlejām ierastais augšanas cikls ir sekojošs: pavasarī sāk augt jaunie dzinumi, vasaras laikā tie nobriest un rudenī zied. Pēc ziedēšanas tās nedaudz vai nemaz neatpūšas un sāk audzēt jaunus dzinumus, bet tā kā man nav papildus gaismas, tad ziedēšana parasti izpaliek. Viena no šādi augošām ir katlejas hibrīds 'Petite Stars'. Tā vecākaugi ir Bc. Richard Mueller un Laelia rubescens. Interesanta šīs katlejas īpašība ir ziedu krāsas maiņa. Pumpuri izplaukst maigi violetā tonī un dažu dienu laikā tie izbalo līdz baltam tonim.

Šāda krāsu maiņa ir novērojama arī citām manām katlejām, piem. Bl. 'Yellow bird'. Šīs katlejas vecākaugi ir arī Bc. Richard Mueller un Brassavola nodosa. Tās ziedi uzzied brungansārti un izbalo līdz koši dzeltenam tonim. Turklāt tā ir mantojusi brasavolas pasakaino smaržu, kas parādās krēslas stundās.

Daudzas katlejas, kurām viens no vecākaugiem ir Bc. Richard Mueller, ir populāras kā viegli uzziedināmas. Bc. Richard Mueller ir Brassavola nodosa un Laelia milleri primārais hibrīds ar patīkamo brasavolas smaržu. Daudzi katleju hibrīdi ir veidoti savā starpā krustojot ne tikai sugas katlejas, bet arī ar katlejām radniecīgām sugām, piem. ar lēlijām, brasavolām, rinkolēlijām u.c. Laelieae apakštribā. Tādēļ katleju hibrīdiem nosaukumos bieži ir ne tikai Cattleya, bet arī Brassocattleya, Laeliocattleya un tml. Gribētu vēl piebilst, ka katleju hibrīdi, kas ir pavairoti sējot, nereti mēdz būt vairāk vai mazāk atšķirīgi, pat, ja tas ir primārais hibrīds, jo arī sugas katlejas un to radinieces var nedaudz atšķirties, bet to krustojumiem vienmēr būs reģistrētais vārds. Katleju audzētāji bieži atkārto kādu jau veiksmīgu krustojumu un saviem sējeņiem nereti pievieno papildus vārdu, piem. Jkf. Appleblossom ‘Golden Elf’.

Ne visas katlejas zied tiklīdz ir nobriedis jaunais pieaugums. Kāda tepat lielveikalā pirkta katleja zied reizi gadā – novembrī. Jaunie dzinumi tai neparādās teju vienlaicīgi kā augstāk minētajām katlejām, bet gan viens aiz otra vairāku mēnešu garumā. Lai gan tie nobriest un ierieš pākstis dažādos laikos, ziedpumpuri kā likums tajās parādās oktobrī visās vienlaicīgi un izplaukst novembrī. Saulainās dienās ziediem ir viegls patīkams aromāts.

Daudzas no katlejām ir īpaši spēcīgi smaržojošas, viena no tādām ir Jackfowlieara Appleblossom (Caulaelia Snowflake x Rhyncattleanthe Orange Nugget). Šīs katlejas hibrīds ir veidojies vairāku krustojumu rezultātā. Tā raduraksti jau ir grūtāk izsekojami, lai tos vieglāk būtu izprast, būtu jāzīmē dzimtas koks. Interesanti, ja daudzie vecākaugi ir izteikti procentos - Laelia albida 25%, Caularthron bicornatum 25%, Guaranthe aurantiaca 13%, Rhyncholaelia glauca 13% Cattleya dowiana 9% Cattleya rex 6% un vēl 9%, kas sadalās sīkākās daļiņās. Kā jau nosaukums vēsta ziedi ir maigos ābeļziedu toņos un saulainā laikā spēcīgi smaržo. Šī katleja jaunos dzinumus audzē visu cauru gadu, bet ziedēšana parasti ir pavasarī, kad uzzied vasarā un rudenī izaugušie dzinumi. Ir bijušas reizes, kad tā paspēj uzziedēt arī rudenī no dzinumiem, kuri sākuši augt janvārī. Ziedēšana noteikti būtu biežāka, ja ziemā katlejām būtu pieejams spilgts papildus apgaismojums.

Tātad vairākas manas katlejas ir nākušas no vietējiem lielveikaliem jau ziedošas un ir veiksmīgi pielāgojušās manām mājām. Vairākas katlejas ir atceļojušas no citām valstīm kā jaunie augi, kas ir audzēti no sējeņiem, un arī veiksmīgi sasniegušas ziedošus izmērus. Bet ir arī katlejas, kuras tik viegli un ātri neizaug līdz ziedēšanai, tām gribas izaudzēt kuplāku dzinumu skaitu vai arī tās ziemā grib sagaidīt papildus gaismu. Ja jau ziedējusi katleja atsakās ziedēt vismaz divus gadus, tad gan rūpīgi jāizvērtē, ko varētu uzlabot. Lai vieglāk tiktu skaidrībā, kādi ir augšanas paradumi un ko gaidīt no savas katlejas, vismaz pirmos gadus būtu vēlams veikt pierakstus. Ja vēlaties būt pavisam droši, ka iegādātā katleja nesagādās vilšanos, meklējiet kādu orhideju draugu, kurš padalīsies ar jau daudzas reizes ziedējušu augu. Nereti nākas sadalīt kuplāk saaugušu katleju telpas trūkuma dēļ. Ir vērts ielūkoties Foruma sadaļā Jarmarka.

Teksts : Unda Melnūdre

Foto : Unda Melnūdre, Lolita Afanasjeva, Inese Šmeliņa. Bez autora atļaujas foto nedrīkst tikt izmantots.