Erasanthe henrici

Dzimta: Orchidaceae • Apakšdzimta: Epidendroideae • Triba: Vandeae • Apakštriba: Angraecinae • Ģints: Erasanthe henrici (Schltr.) P.J.Cribb, Hermans & D.L.Roberts, Adansonia, III, 29: 28 (2007)

APG III Classification
Synonyms:
Aeranthes henrici Schltr., Repert. Spec. Nov. Regni Veg. Beih. 33: 278 (1925)
Atzītas divas apakšsugas:
Erasanthe henrici subsp. henrici
Erasanthe henrici subsp. isaloensis
H. Perrier ex P. J. Cribb, Hermans & D. L. Roberts
Informācijas avoti:
http://apps.kew.org/wcsp/namedetail.do; ... me_id=3944
http://apps.kew.org/wcsp/namedetail.do; ... _id=346829
http://commons.wikimedia.org/wiki/Erasanthe_henrici
http://www.orchidspecies.com/aerhenricii.htm
http://www.globalspecies.org/ntaxa/2214122
http://www.efloras.org/florataxon.aspx? ... =250078875

Ilgus gadus suga bija pazīstama kā Aeranthes henrici. Attīstoties zinātniskajām tehnoloģijām rodas iespēja augus pētīt šūnu līmenī, salīdzināt to DNS, kas dod iespēju precīzāk noteikt augu radniecību un piederību sistemātiskajām grupām, tāpēc šai sugai oficiāli 2009. gadā, pēc APG III, tika iedalīta jauna ģints – Erasanthe.
Manā iecienītākajā orhideju grāmatā 2006.g. izdevuma, autori – Joyce Stewart, Johan Hermans, Bob Campbell “ANGRAECOID ORCHIDS” Species from the African Region, sistemātiskajā iedalījumā suga atrodās apakštribā Angraecinae, Aeranthes ģintī.
Informācija saistībā ar iedalījumu apakštribā ir pretrunīga, pēc APG III klasifikācijas suga iedalīta apakštribā Angraecinae, dažos citos informācijas avotos suga iedalīta apakštribā Aerangidinae.
Es orientējos pēc APG III.
Izplatības areāls dabā:
Madagaskaras endēmiķis, aug kā epifīts uz mūžzaļo koku stumbriem noēnotās vietās 750-1000 m virs jūras līmeņa.
Dabā:
http://www.orchidspecies.com/orphotdir/ ... icimad.jpg
Sugas vispārīgs apraksts:
Sugas pārstāvji ir monopodiāli augi.
Stumbrs īss.
Lapas 20 – 23 cm garas, 5-5,5 cm platas, viļnotas, var būt 3-4 lapu pāri.
Ziedkāts 20 - 30 cm, ziedkopā var būt 2, 3 un vairāk ziedu.
Manam augam viens ziedkāts ir 22 cm garš, tam ir 3 ziedi. Otrs gandrīz uz pusi īsāks ar 2 ziediem.
Zieds garumā un platumā ir lielāks par 12 cm. Grūti noteikt precīzu lielumu, tad būtu zieds jāiztaisno plakaniski, bet tad arī no trauslā skaistuma nekas nepaliktu pāri.
Zieda lūpa bārkstaina ar vienu izteikti garāku, sašaurinātu, ūsai līdzīgu pagarinājumu, kas ziedam piedod īpašu šarmu.
Piesis - zieda lūpas sašaurināts pagarinājums pie tās pamatnes, kur uzkrājas nektārs apputeksnētāju pievilināšanai, šai sugai ir 12 cm garš.
Zieda krāsa balta ar smaragda zaļiem (gaišākiem un tumšākiem) tonējumiem.
Ziediem ir smarža, kura vairāk jūtama vakarā, bet tā nav tik stipra un aromātiska kā Angraecum ģints orhidejām. Iespējams ziedu smarža kļūs izteiktāka pēc dažām dienām. Tā bieži notiek orhideju dzimtas ziediem.
Dažreiz orhidejām ziedu smarža izpaužas tikai otrajā ziedēšanas reizē.
Aprakstu veicu ņemot par uzskates līdzekli savu augu un salīdzinot ar citiem Erasanthe henrici sugas aprakstiem internetā.
Dabā Erasanthe henrici ziedēšana, parasti, ir vasarā vai rudenī.
Suga ir aizsargājama. To nosaka 1973.gada Vašingtonas konvencijas  CITES II pielikums.
(The Convention in International Trade in Endangered Species of Wild Fauna and Flora – Konvencija par starptautisko tirdzniecību ar apdraudētajām savvaļas dzīvnieku un augu sugām).
Kā audzēt mājas apstākļos:
Siltas uzturēšanas temperatūras grupa.
Erasanthe henrici iegādājos no vācu orhideju audzētavas ar veco sugas nosaukumu Aeranthes henrici  5 gadus atpakaļ kā jaunaudziņu. Orhidejas izmērs bija tikai nedaudz lielāks par jauno audziņu Angraecum magdalenae no tā paša pasūtījuma.
Vairāk kā trīs gadus Erasanthe henrici audzēju uz bloka, bet  redzot, ka orhidejas izmēri ar katru gadu mainās uz lielo pusi, pārstādīju to podā, ļoti uzmanīgi noņemot no alkšņa koka bloka.
Erasanthe substrāta sastāvā ietilpst:
poda apakšā ielikti putuplasta gabali drenāžai, tad seko rupji priežu mizas gabali, kokogle, substrāta virsma noklāta ar sfagnu sūnām. Podiņš no visām pusēm caurumots, lai auga saknes varētu brīvi elpot.
Pavasarī un vasarā augu laistu tad, kad substrāts nedaudz apžūst, biežāk apsmidzinu sfagnu sūnas substrāta virspusē, kas augam paaugstina gaisa mitrumu. Ziemā laistu retāk, orientējoties pēc temperatūrām manā orhideju lodžijā.
Obligātas ir diennakts temperatūras svārstības ar zemākām temperatūrām naktīs, ļoti laba gaisa plūsma/ventilācija jānodrošina augam visos gadalaikos, tas novērsīs auga saslimšanu ar sēnīšu slimībām.
Erasanthe baidās no tiešiem saules stariem, tāpēc ieteicams novietot augu izkliedētos saules staros. Manā orhideju lodžijā tā aug, aptuveni, 1 m no loga ar papildus mākslīgo apgaismojumu.
Es jau necerēju, ka Erasanthe henrici uzziedēs, biju aizmirsusi par to domāt, jo šķita, ka tas nekad nenotiks. Priecājos par tās veselīgo izskatu un skaistajām, viļņotajām lapām.
Informācija no interneta arī neko iepriecinošu nesolīja, jo uzziedināt šo reto un sarežģīto sugu nav viegli un ne daudziem orhideju audzētājiem tas ir izdevies audzējot augus oranžērijās.
Šoruden biju ļoti pārsteigta, kad vienā auga pusē starp divu apakšējo lapu padusēm pamanīju ziedkāta “snuķīti”. Pēc kāda laika tas parādījās arī otrā lapu pusē.
Ziedkātu attīstība lēnām gāja uz priekšu. Par to nevienam nestāstīju.
Dažreiz papriecājoties par kādu iespējamu notikumu par agru, rezultātā nekas nenotiek!
Pirmoreiz par šo priecīgo notikumu pastāstīju tad, kad ziedpumpuri jau bija krietni attīstījušies.
Pirmais ziedpumpurs atvērās ziedkopā, kur to bija divi. Nākamais sekoja no otra ziedkāta. Interesanti tas, ka pirmie atveras “tālākie” no auga ziedpumpuri ziedkāta galā. Tā tas notiek arī Angraecum ģints orhidejām gadījumā, ja ziedkopā ir vairāki ziedpumpuri, piemēram, Angraecum didieri, Angraecum rutenbergianum u.c. Šo secību konstatēju tad, kad ziedēja mani augi.
Pēc vairākām dienām visi 5 ziedi būs pilnā plaukumā!
Man šķiet, ka tie ir skaistākie orhideju ziedi, kurus esmu redzējusi!
To izskatā ir kas īpašs un noslēpumains gan maigums un elegance, gan burvīgs, neizsakāms skaistums!
Ziedi līdzinās pasakainiem putniem!
Nedaudz vēlāk izpaudās arī ziedu interesantā smarža - tā nav spēcīga, bet īpaši šarmanta un tik "dziļa" (citu vārdu aromātu salīdzinājumam bija grūti piemērot), ka gribas to izbaudīt vēl un vēl!
Erasanthe henrici fotogrāfijas, kuras parādīju savos orhideju albūmos flickr’ā, izraisīja lielas starptautiskas atsauksmes.
Katru dienu saņemu patīkamu emociju pilnas vēstules no orhideju entuziastiem ar apsveikumiem par to, ka esmu uzziedinājusi tādu brīnumu! Visiem viens jautājums -  kā man tas ir izdevies!?
Kad atbildu, ka orhidejas pie manis aug dzīvokļa apstākļos, tas izraisa cilvēkos vēl lielāku apbrīnu.
Teksts un foto: Lolita Afanasjeva